Bułgaria

Zabytki Bułgarii

Bułgaria to kraj pełen fascynujących zabytków, które sprawiają, że wakacje w tym miejscu to niezwykła przygoda pełna nowych odkryć. Dzięki ich odkrywaniu można się wiele dowiedzieć i niejako przenieść się w niezwykle ciekawą przeszłość tego kraju, poznać bliżej jego tradycję, kulturę i historię, a przy okazji dobrze się bawić.

Jednym z najbardziej znanych zabytków Bułgarii jest niewątpliwie Monastyr Rilski, czyli ogromny kompleks klasztorny pochodzący z X wieku n.e. Powstał on na planie czworoboku, a jego obecna postać pochodzi z wieku XIX, kiedy to miał miejsce upadek imperium tureckiego. Monastyr Rilski został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1983 roku. Składa się on z czteropiętrowych budynków, a których można odnaleźć cztery kaplice oraz ponad trzysta mnisich cel.

W Bułgarii znajduje się także relief naskalny pochodzący z czasów średniowiecza - Jeździec z Madary, jedyny taki zabytek w całej Europie. Płaskorzeźba ta została wykuta w piaskowcu i przedstawia ona jeźdźca, który przebija włócznią lwa. Wokół reliefu zaś ulokowane są inskrypcje mówiące o zwycięstwach bułgarskich chanów odnoszonych na Półwyspie Bałkańskim.

Warto zobaczyć także tutejsze cerkwie. Jednak z nich - Cerkiew Bojańska posiada niesamowite freski, które stanowią najważniejszy w całych Bałkanach przykład malarstwa Średniowiecznego. Owa średniowieczna świątynia prawosławna została wpisana w 1979 roku na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Na tą samą listę, w tym samym czasie zostały wpisane także cerkwie w Iwanowie, których ściany oraz sklepienia pokryte są niesamowitymi freskami pochodzącymi z XIII wieku. W okresie największego rozkwitu istniało tu aż 350 budowli sakralnych.

To tylko niektóre z najważniejszych zabytków Bułgarii. Kraj ten obfituje także w muzea, takie jak Muzeum Archeologiczne, Muzeum Przyrodnicze czy Muzeum Etnograficzne, które można odnaleźć chociażby w Burgas. Każde z nich pełne jest ciekawych eksponatów i interesującej historii, a także fascynujących ciekawostek.