Bułgaria

Klimat, pogoda i temperatury panujące w Bułgarii

Znaczna część Bułgarii znajduje się w klimacie umiarkowanym ciepłym i suchym. Lata są tu gorące, a zimy raczej łagodne. Nad Morzem Czarnym jednak panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny, w górach zaś można się spodziewać piętrowości klimatycznej. Najgorętszym miesiącem jest lipiec, jednakże nawet w sezonie letnim na wybrzeżu upały nie są dokuczliwe, a to dzięki wiejącej tu morskiej bryzie.

Średnia temperatura powietrza w kraju to 12 stopni Celsjusza. W styczniu (najzimniejszy miesiąc) na południu Bułgarii oraz nad morzem to 2 stopnie, a w górach -6 stopni. Na północy zaś -3 stopnie Celsjusza. W lipcu (najcieplejszy miesiąc) średnie temperatury w kraju to 23 stopnie na północy oraz nad morzem, 25 stopni Celsjusza na południu i w środkowej części Bułgarii, a 18 stopni w górach.

Kiedy najlepiej wybrać się na plażę, a kiedy po to, by zwiedzać

Najwłaściwszym okresem na boskie leniuchowanie na wybrzeżu Bułgarii jest oczywiście lato. Dzięki temu, że brzegi posiadają ekspozycję wschodnią już od samego rana można spodziewać się intensywnego słońca. W lipcu i sierpniu świeci tu ono bowiem ponad 300 godzin, a w maju oraz we wrześniu tylko trochę mniej, bo 240 godzin.

Zwiedzać można także latem, bowiem jest ono nieco chłodniejsze w głębi kraju. W stolicy średnia temperatura powietrza wynosi wtedy około 21 stopni Celsjusza. Warto jednak wybrać się do Bułgarii poza sezonem, jeśli celem jest przede wszystkim zwiedzanie. Jesień jest niesamowicie piękna i odpowiednia, by zobaczyć jak najpiękniej oraz podróżować po całym kraju. Miasta nie są wtedy tak zatłoczone jak w sezonie i z większą przyjemnością można podziwiać ich piękno. Dobrymi miesiącami na zwiedzanie są także maj i październik.